Ljubezen do psa ne potrebuje razlage. Je instinktivna, čista, brezpogojna. In zato se pogosto zgodi, da nas prehiti srce in reče “Ja!” še preden smo imeli čas vprašati glavo: “Ali si novega psa sploh lahko privoščim?”

Ko pride nov član družine (bodisi dojenček bodisi pes) redko razmišljamo o stroških. Ljubezen pač ni nekaj, kar bi lahko stlačili v Excelovo tabelo. In prav je tako. A če si resnično želimo, da bo naš skupni čas s psom prežet z veseljem in brez večjih skrbi, potem je prav, da si postavimo še eno pomembno vprašanje:

“Koliko me bo pes stal? In – ali si ta strošek lahko privoščim?”

POSTANITE FINANČNO INFORMIRANI

Naročite se na naše finančne novice in
ostanite v stiku s priporočili našega investicijskega tima.

Zakaj o tem govorimo – in zakaj premalokrat?

Psi ne končajo v zavetišču zato, ker jih ljudje ne bi imeli radi. Pogosteje je razlog v tem, da so ljudje precenili svoje zmožnosti. Morda niso predvideli stroškov. Morda so v želji po družbi preslišali opozorila. Ali pa preprosto niso vedeli, kaj vse pride zraven poleg mehke dlake in mokrega smrčka.

Stroški lastništva psa se redko razkrivajo na glas. O njih ne govorijo oglasi, ne razlagajo jih pasji vplivneži, niti vedno ne vzreditelji. Na družbenih omrežjih vidimo predvsem objeme, pohode in nasmeške, ne pa položnic, veterinarskih računov in menjave opreme, ki jo pes preraste ali se uniči. Ko kupujemo mladička tudi redkokdaj pomislimo na naraščajoče stroške nege, ko bodo psa pestile težave starosti. Nikakor pa ne računamo na to, da bomo morda celo življenje morali kupovati posebno hrano, ker bomo imeli alergika.

“Psi niso brezplačen hobi; so dolgoročna zaveza z resnimi finančnimi posledicami.”

Težava je v tem, da marsikdo še danes misli, da pes ni velik strošek. Morda malo hrane, pa kakšno cepljenje, pa kak povodec. Pa je res tako?

Če želimo psa vzgajati, hraniti in negovati na način, ki mu omogoča zdravo, aktivno in zadovoljno življenje, potem stroški nikakor niso zanemarljivi. In dlje ko si pred tem zatiskamo oči, težje je, ko nas realnost enkrat doleti.

Stroški psa po postavkah: vse, kar spada v ‘osnove’

Odgovorno skrbništvo psa ne pomeni le hrane in veterinarja, ampak celoten sistem, ki psu omogoča zdravje, dobro počutje, razvoj, varnost in sobivanje z nami. Da bi si lažje predstavljali, kaj vse to vključuje, smo stroške razdelili v tri glavne skupine:

  • Osnovni, obvezni stroški.
  • Občasni ali začetni stroški.
  • Dodatni stroški (po potrebi ali odvisno od izbire).

TABELA: Stroški psa po kategorijah in velikosti

Spodnja tabela prikazuje, koliko vas okvirno na leto stanejo različni vidiki oskrbe psa, razdeljeno po velikosti psa.

Večji kot je pes, višji so stroški.

Tabela vključuje letne okvirne zneske – od najbolj osnovnih potreb do pogostih dodatnih stroškov.

Ko gledamo celoten pregled stroškov, postane jasno nekaj pomembnega: večina teh izdatkov ni vprašanje če se bodo zgodili, ampak kdaj. Ne gre za hipotetične možnosti, ampak za realne okoliščine, ki jih bo doživel skoraj vsak skrbnik psa. Tukaj ne govorimo o razvajanju. Gre za osnove dostojne oskrbe živali, ki živi z nami, je od nas popolnoma odvisna in si zasluži vse, kar potrebuje za zdravo in izpolnjeno življenje. Skrb za psa ni luksuz. Je odgovornost. In ta odgovornost ima svojo ceno.

Povprečen letni strošek psa

Ko seštejemo vse redne, ponavljajoče se stroške, dobimo jasnejšo sliko o tem, kakšen finančni zalogaj bo izbrani pes. Največji vpliv na strošek ima njihova velikost: večji kot je pes, več hrane potrebuje, višji so veterinarski stroški, večja in dražja je oprema, pogosto tudi storitve.

Da bi si to lažje predstavljali, smo izračunali okvirne letne stroške za malega, srednjega in velikega psa. Vse številke temeljijo na povprečnih slovenskih cenah in vključujejo le redne stroške (torej brez začetne opreme, nakupa psa ali stroškov večjih poškodb).

Čeprav je mogoče preživeti leto z manjšimi stroški, je bolj modro in odgovorno načrtovati višji znesek, kot pa trepetati ob vsaki nepredvideni situaciji. Realno gledano, bo večina skrbnikov sčasoma vsaj enkrat prestopila v zgornjo polovico tega razpona.

Pomembno je vedeti tudi to: stroški niso enakomerni skozi leta. Prvo leto je običajno dražje zaradi začetne opreme ter stroška vzgoje in šolanja. Starejša leta pa lahko prinesejo višje veterinarske stroške, terapije in prilagoditve v vsakdanjem življenju psa.

Koliko nas pes v resnici stane skozi življenje?

Povprečna življenjska doba psa se razlikuje glede na velikost in seveda na pasmo. Manjši psi pogosto živijo dlje, veliki psi krajši čas. Če upoštevamo razpone, ki veljajo za večino pasem, pridemo do ocene celotnega stroška v življenjski dobi psa.

Te številke ne vključujejo enkratnih začetnih stroškov (npr. nakup psa, sterilizacija, transportni boks) ali izrednih situacij (večje operacije, zamenjava avta, bivanje v hotelu za pse, ko potujemo).

Kaj se zgodi, če nismo pripravljeni?

Najlažje je zamižati na eno oko in si reči: “Saj bo šlo.” In včasih res gre. Dokler ne gre več.

Težave se ne pojavijo nujno prvi dan. Pridejo potiho. En mesec zmanjka za kakovostno hrano. Naslednjič se pregled veterinarja zaradi nenehnega praskanja prestavi “na kasneje”. Na koncu pa se znajdemo pred veterinarskim računom, ki si ga ne moremo privoščiti.

Nepripravljenost ima svojo ceno. Ta cena ni vedno izražena v evrih. Lahko je občutek nemoči, ko moramo reči “ne” nujnemu zdravljenju. Lahko je kronična bolečina psa, ker smo terapijo raje preskočili. Lahko je porušen odnos, ker si nismo mogli privoščiti vzgoje ter primerne socializacije. Lahko je selitev, kjer pes ni več dobrodošel, ker zanj ni prostora.

Skrb za psa ne more temeljiti na upanju, da se nič hudega ne bo zgodilo. Pomeni pripravljenost tudi na tisto, kar si najmanj želimo. Pes si zasluži več kot le dobro voljo in topel objem. Zasluži si, da mu stojimo ob strani vedno, ne le takrat, ko (ali če) si to lahko privoščimo.

To niso redki primeri. To je realnost številnih slovenskih gospodinjstev, kjer je ljubezen do psa velika, a finančna zmožnost premajhna.

Ljubezen ni vprašanje. Vprašanje je zmožnost.

Ne, življenja ne moremo gledati skozi številke. In tudi skrbništvo psa ni nekaj, kar bi lahko skrčili na vrstice v Excelu. Ljubezen, ki jo v dom prinese pes, je neprimerljiva.

A v tem svetu ljubezen ni dovolj. Pes ni le srčna odločitev, je tudi praktična. In kot pravi stari rek: najprej štalca, potem pa kravca. Ta modrost nas uči, da mora imeti ljubezen prostor, kamor se lahko varno naseli. Da mora imeti pes poleg naročja tudi posteljo, hrano, veterinarja, igro in oskrbo: danes, jutri in čez deset let.

Če smo to zmožni zagotoviti, potem se bo veselje lahko razcvetelo v polnosti. Takrat bomo lahko uživali v vsaki skupni uri. Takrat bomo lahko brez slabe vesti rekli: Dobrodošel. Doma si.

Če pa v to zgodbo vstopimo brez te osnove, se ljubezen prehitro pomeša z grenčico. In ko pride prvi večji strošek, bomo čutili več tesnobe kot radosti. Nihče si ne želi trepetati pred obiskom veterinarja. Nihče ne želi psu odreči pomoči, ker je finančno neizvedljiva.

Zato si pred velikim “da” zastavimo majhno vprašanje: Ali si ga lahko privoščim?

In če je odgovor iskren da, potem bo vse, kar pride z njim (od blatnih tačk do zvestega pogleda) postalo največji dar.

izdelajte si finančni načrt

Vaše finančne dileme reši dober finančni načrt.
In ne lastna ugibanja ter javni forum.

Prijavite se na posvet

PRVEGA ČASTIMO MI!
Zakaj bi se soočali s finančnimi dilemami sami? Zaupajte našim strokovnjakom in skupaj bomo dosegli najboljše rezultate. Prijavite se na posvet pri svojem osebnem finančnem svetovalcu zdaj!

Sigurno poznate tisti občutek, ko skrolate po Instagramu, Pinterestu ali TikToku in naletite na motivacijski citat na vižo »Just do it.« in že po parih sekundah njegov diametralni nasprotnik »Let it go. Just breathe …«

Poznano? Pa ste se kdaj zamislili o vrednosti takšnih “motivacij”? Poglejmo si nekaj takšnih primerov v spodnji tabeli …

Kaj boste upoštevali? Kateri stolpec je vaš? Boste vstali, si nadeli svoje junaško ogrinjalo in »zmagali dan«? Ali boste poležali, si spočili in si rekli, da je točno to tisto, kar zdaj potrebujete?

POSTANITE FINANČNO INFORMIRANI

Naročite se na naše finančne novice in
ostanite v stiku s priporočili našega investicijskega tima.

Takšni citati se lepo berejo in še lepše izgledajo na ozadju z modrim nebom, listjem ali jutranjo kavo. A pod površjem imajo nekaj skupnega: nimajo pojma, kaj se dogaja v vašem življenju.

Ne poznajo vaših okoliščin, omejitev, želja ali utrujenosti. In zato (čeprav navdihujoči) niso strategija za vašo trenutno stisko.

Isto velja za osebne finance. Tudi tukaj se vsak dan srečujemo z na videz uporabnimi, pogosto zelo samozavestnimi nasveti. In podobno kot motivacijski citati, tudi ti pogosto delujejo bolj kot slogani kakor pa resnične rešitve.

Ko se tudi finance začnejo oglašati v sloganih

In ni dosti drugače pri osebnih financah. Tudi tu se vsakodnevno srečujemo z nasveti, ki zvenijo odločeno, samozavestno, enoznačno. Na prvi pogled se zdijo koristni. Pogosto jih slišimo od finančnih gurujev, vplivnežev ali celo prijateljev, ki želijo “samo pomagati”.

A tako kot pri motivacijskih citatih se hitro pokaže, da si tudi ti nasveti pogosto diametralno nasprotujejo.

Ljudje radi gremo po nasvet, ki ga želimo slišati. Ampak moramo pa slišati nasvet, ki ga potrebujemo.

Vsak od teh nasvetov bi lahko bil popolnoma smiseln ali pa popolnoma zgrešen. Odvisno je, kdo ga posluša.

Ali gre za nekoga z nepredvidljivimi prihodki? Ali ima družino? Varčevalni cilj? Dolgoročne sanje? Padec prihodkov v zadnjem letu? Je sploh pripravljen na tveganje? Ima varnostno mrežo?

Nasvet brez konteksta je kot zdravilo brez diagnoze. Morda pomaga. Morda poslabša stanje.

Ko dober nasvet postane slaba odločitev

Vsak nasvet, še tako razumen, še tako utemeljen, lahko postane škodljiv, če ga uporabimo v napačnem kontekstu. Problem ni v tem, da bi bil sam po sebi napačen. Problem je v tem, da ni napisan za vas.

Recimo: “Dolgov se je treba čim prej znebiti.”

Zveni pametno. A kaj, če imamo zelo ugoden dolg, inflacija pa ga pravzaprav »požira« iz meseca v mesec? In če za odplačilo porabimo vse rezerve, ostanemo brez likvidnosti, brez možnosti, da se hitro odzovemo, če izgubimo službo ali nas preseneti življenje?

Ali pa: “Stanovanje je naložba. Lastništvo je varnost.”

Morda. A kaj, če nas to prisili v nakup nepremičnine, ki si je pravzaprav ne moremo privoščiti in nas bodo mesečni stroški, prenova, in nepredvideni izdatki finančno izčrpavai še dolga leta?

Ali pa: “Investiraj zgodaj in agresivno.”

Seveda, dolgoročno investiranje ima smisel. A kaj, če je posameznik ravno zapustil varno službo, nima nobene finančne rezerve in ni pripravljen nositi oz. si niti ne sme privoščiti morebitnih izgub? Je to res pravi trenutek za agresivno investiranje?

Tovrstni »zdravorazumski« nasveti pogosto delujejo kot resnica, a v resnici so površinska pravila, ki ne poznajo vaše zgodbe, vaših vrednot, vaše tolerance do tveganja.

In ravno tu se skriva past: zaradi njihove samozavestne oblike jim verjamemo bolj kot lastnim občutkom. Začnemo dvomiti vase, iščemo potrditve svojih odločitev, ne da bi se sploh vprašali – je to sploh pravi odgovor na moje vprašanje?

Ali res potrebujemo več nasvetov ali boljši kompas?

Kar je videti kot nasvet, še ni rešitev

Če iščemo nasvet, ki bo lepo zvenel, ga bomo brez težav našli. Družbena omrežja, podcasti, knjige, znanci – vsi imajo svojo resnico. In mi bomo skoraj vedno najraje izbrali tisto, ki že podpira to, kar želimo slišati. Ker iščemo potrditev, ne pa smer.

A ravno zato nas lahko finančni nasvet, ki ga želimo slišati, stane več kot katerakoli napaka. Ker nas v najboljšem primeru zadrži na mestu. V najslabšem pa nas spelje na pot, ki ni naša.

Največ, kar lahko naredimo zase, je to:

Ne verjemimo vsega, kar zveni pametno. Raje preverimo, ali je pametno za nas.

In tega ne moremo ugotoviti sami. Ker smo (tako kot vsi) pristranski, utrujeni, zmedeni, včasih preveč previdni, drugič preveč pogumni. Zato potrebujemo nekoga, ki zna pogledati preko naših strahov in želja. Nekoga, ki zna postaviti prava vprašanja, še preden sploh iščemo odgovore. Nekoga, ki svetuje nam, in ne poskuša zadovoljiti množice z magičnim napojem, ki reši vse tegobe.

Ljudje radi gremo po nasvet, ki ga želimo slišati. Ampak moramo pa slišati nasvet, ki ga potrebujemo. In to nam lahko da samo individualni posvet z osebnim finančnim svetovalcem.

In tega ne najdemo v motivacijskih citatih. Najdemo ga v iskrenem, individualnem pogovoru s strokovnjakom, ki vidi več kot naš strah, več kot našo motivacijsko tablo – vidi nas.

Prijavite se na posvet

PRVEGA ČASTIMO MI!
Zakaj bi se soočali s finančnimi dilemami sami? Zaupajte našim strokovnjakom in skupaj bomo dosegli najboljše rezultate. Prijavite se na posvet pri svojem osebnem finančnem svetovalcu zdaj!