Finančni nasvet, ki ga želite slišati, vas lahko stane več kot finančna napaka

Sigurno poznate tisti občutek, ko skrolate po Instagramu, Pinterestu ali TikToku in naletite na motivacijski citat na vižo »Just do it.« in že po parih sekundah njegov diametralni nasprotnik »Let it go. Just breathe …«

Poznano? Pa ste se kdaj zamislili o vrednosti takšnih “motivacij”? Poglejmo si nekaj takšnih primerov v spodnji tabeli …

Kaj boste upoštevali? Kateri stolpec je vaš? Boste vstali, si nadeli svoje junaško ogrinjalo in »zmagali dan«? Ali boste poležali, si spočili in si rekli, da je točno to tisto, kar zdaj potrebujete?

POSTANITE FINANČNO INFORMIRANI

Naročite se na naše finančne novice in
ostanite v stiku s priporočili našega investicijskega tima.

Takšni citati se lepo berejo in še lepše izgledajo na ozadju z modrim nebom, listjem ali jutranjo kavo. A pod površjem imajo nekaj skupnega: nimajo pojma, kaj se dogaja v vašem življenju.

Ne poznajo vaših okoliščin, omejitev, želja ali utrujenosti. In zato (čeprav navdihujoči) niso strategija za vašo trenutno stisko.

Isto velja za osebne finance. Tudi tukaj se vsak dan srečujemo z na videz uporabnimi, pogosto zelo samozavestnimi nasveti. In podobno kot motivacijski citati, tudi ti pogosto delujejo bolj kot slogani kakor pa resnične rešitve.

Ko se tudi finance začnejo oglašati v sloganih

In ni dosti drugače pri osebnih financah. Tudi tu se vsakodnevno srečujemo z nasveti, ki zvenijo odločeno, samozavestno, enoznačno. Na prvi pogled se zdijo koristni. Pogosto jih slišimo od finančnih gurujev, vplivnežev ali celo prijateljev, ki želijo “samo pomagati”.

A tako kot pri motivacijskih citatih se hitro pokaže, da si tudi ti nasveti pogosto diametralno nasprotujejo.

Ljudje radi gremo po nasvet, ki ga želimo slišati. Ampak moramo pa slišati nasvet, ki ga potrebujemo.

Vsak od teh nasvetov bi lahko bil popolnoma smiseln ali pa popolnoma zgrešen. Odvisno je, kdo ga posluša.

Ali gre za nekoga z nepredvidljivimi prihodki? Ali ima družino? Varčevalni cilj? Dolgoročne sanje? Padec prihodkov v zadnjem letu? Je sploh pripravljen na tveganje? Ima varnostno mrežo?

Nasvet brez konteksta je kot zdravilo brez diagnoze. Morda pomaga. Morda poslabša stanje.

Ko dober nasvet postane slaba odločitev

Vsak nasvet, še tako razumen, še tako utemeljen, lahko postane škodljiv, če ga uporabimo v napačnem kontekstu. Problem ni v tem, da bi bil sam po sebi napačen. Problem je v tem, da ni napisan za vas.

Recimo: “Dolgov se je treba čim prej znebiti.”

Zveni pametno. A kaj, če imamo zelo ugoden dolg, inflacija pa ga pravzaprav »požira« iz meseca v mesec? In če za odplačilo porabimo vse rezerve, ostanemo brez likvidnosti, brez možnosti, da se hitro odzovemo, če izgubimo službo ali nas preseneti življenje?

Ali pa: “Stanovanje je naložba. Lastništvo je varnost.”

Morda. A kaj, če nas to prisili v nakup nepremičnine, ki si je pravzaprav ne moremo privoščiti in nas bodo mesečni stroški, prenova, in nepredvideni izdatki finančno izčrpavai še dolga leta?

Ali pa: “Investiraj zgodaj in agresivno.”

Seveda, dolgoročno investiranje ima smisel. A kaj, če je posameznik ravno zapustil varno službo, nima nobene finančne rezerve in ni pripravljen nositi oz. si niti ne sme privoščiti morebitnih izgub? Je to res pravi trenutek za agresivno investiranje?

Tovrstni »zdravorazumski« nasveti pogosto delujejo kot resnica, a v resnici so površinska pravila, ki ne poznajo vaše zgodbe, vaših vrednot, vaše tolerance do tveganja.

In ravno tu se skriva past: zaradi njihove samozavestne oblike jim verjamemo bolj kot lastnim občutkom. Začnemo dvomiti vase, iščemo potrditve svojih odločitev, ne da bi se sploh vprašali – je to sploh pravi odgovor na moje vprašanje?

Ali res potrebujemo več nasvetov ali boljši kompas?

Kar je videti kot nasvet, še ni rešitev

Če iščemo nasvet, ki bo lepo zvenel, ga bomo brez težav našli. Družbena omrežja, podcasti, knjige, znanci – vsi imajo svojo resnico. In mi bomo skoraj vedno najraje izbrali tisto, ki že podpira to, kar želimo slišati. Ker iščemo potrditev, ne pa smer.

A ravno zato nas lahko finančni nasvet, ki ga želimo slišati, stane več kot katerakoli napaka. Ker nas v najboljšem primeru zadrži na mestu. V najslabšem pa nas spelje na pot, ki ni naša.

Največ, kar lahko naredimo zase, je to:

Ne verjemimo vsega, kar zveni pametno. Raje preverimo, ali je pametno za nas.

In tega ne moremo ugotoviti sami. Ker smo (tako kot vsi) pristranski, utrujeni, zmedeni, včasih preveč previdni, drugič preveč pogumni. Zato potrebujemo nekoga, ki zna pogledati preko naših strahov in želja. Nekoga, ki zna postaviti prava vprašanja, še preden sploh iščemo odgovore. Nekoga, ki svetuje nam, in ne poskuša zadovoljiti množice z magičnim napojem, ki reši vse tegobe.

Ljudje radi gremo po nasvet, ki ga želimo slišati. Ampak moramo pa slišati nasvet, ki ga potrebujemo. In to nam lahko da samo individualni posvet z osebnim finančnim svetovalcem.

In tega ne najdemo v motivacijskih citatih. Najdemo ga v iskrenem, individualnem pogovoru s strokovnjakom, ki vidi več kot naš strah, več kot našo motivacijsko tablo – vidi nas.

Prijavite se na posvet

PRVEGA ČASTIMO MI!
Zakaj bi se soočali s finančnimi dilemami sami? Zaupajte našim strokovnjakom in skupaj bomo dosegli najboljše rezultate. Prijavite se na posvet pri svojem osebnem finančnem svetovalcu zdaj!