Ali si lahko privoščim psa?

Ljubezen do psa ne potrebuje razlage. Je instinktivna, čista, brezpogojna. In zato se pogosto zgodi, da nas prehiti srce in reče “Ja!” še preden smo imeli čas vprašati glavo: “Ali si novega psa sploh lahko privoščim?”

Ko pride nov član družine (bodisi dojenček bodisi pes) redko razmišljamo o stroških. Ljubezen pač ni nekaj, kar bi lahko stlačili v Excelovo tabelo. In prav je tako. A če si resnično želimo, da bo naš skupni čas s psom prežet z veseljem in brez večjih skrbi, potem je prav, da si postavimo še eno pomembno vprašanje:

“Koliko me bo pes stal? In – ali si ta strošek lahko privoščim?”

POSTANITE FINANČNO INFORMIRANI

Naročite se na naše finančne novice in
ostanite v stiku s priporočili našega investicijskega tima.

Zakaj o tem govorimo – in zakaj premalokrat?

Psi ne končajo v zavetišču zato, ker jih ljudje ne bi imeli radi. Pogosteje je razlog v tem, da so ljudje precenili svoje zmožnosti. Morda niso predvideli stroškov. Morda so v želji po družbi preslišali opozorila. Ali pa preprosto niso vedeli, kaj vse pride zraven poleg mehke dlake in mokrega smrčka.

Stroški lastništva psa se redko razkrivajo na glas. O njih ne govorijo oglasi, ne razlagajo jih pasji vplivneži, niti vedno ne vzreditelji. Na družbenih omrežjih vidimo predvsem objeme, pohode in nasmeške, ne pa položnic, veterinarskih računov in menjave opreme, ki jo pes preraste ali se uniči. Ko kupujemo mladička tudi redkokdaj pomislimo na naraščajoče stroške nege, ko bodo psa pestile težave starosti. Nikakor pa ne računamo na to, da bomo morda celo življenje morali kupovati posebno hrano, ker bomo imeli alergika.

“Psi niso brezplačen hobi; so dolgoročna zaveza z resnimi finančnimi posledicami.”

Težava je v tem, da marsikdo še danes misli, da pes ni velik strošek. Morda malo hrane, pa kakšno cepljenje, pa kak povodec. Pa je res tako?

Če želimo psa vzgajati, hraniti in negovati na način, ki mu omogoča zdravo, aktivno in zadovoljno življenje, potem stroški nikakor niso zanemarljivi. In dlje ko si pred tem zatiskamo oči, težje je, ko nas realnost enkrat doleti.

Stroški psa po postavkah: vse, kar spada v ‘osnove’

Odgovorno skrbništvo psa ne pomeni le hrane in veterinarja, ampak celoten sistem, ki psu omogoča zdravje, dobro počutje, razvoj, varnost in sobivanje z nami. Da bi si lažje predstavljali, kaj vse to vključuje, smo stroške razdelili v tri glavne skupine:

  • Osnovni, obvezni stroški.
  • Občasni ali začetni stroški.
  • Dodatni stroški (po potrebi ali odvisno od izbire).

TABELA: Stroški psa po kategorijah in velikosti

Spodnja tabela prikazuje, koliko vas okvirno na leto stanejo različni vidiki oskrbe psa, razdeljeno po velikosti psa.

Večji kot je pes, višji so stroški.

Tabela vključuje letne okvirne zneske – od najbolj osnovnih potreb do pogostih dodatnih stroškov.

Ko gledamo celoten pregled stroškov, postane jasno nekaj pomembnega: večina teh izdatkov ni vprašanje če se bodo zgodili, ampak kdaj. Ne gre za hipotetične možnosti, ampak za realne okoliščine, ki jih bo doživel skoraj vsak skrbnik psa. Tukaj ne govorimo o razvajanju. Gre za osnove dostojne oskrbe živali, ki živi z nami, je od nas popolnoma odvisna in si zasluži vse, kar potrebuje za zdravo in izpolnjeno življenje. Skrb za psa ni luksuz. Je odgovornost. In ta odgovornost ima svojo ceno.

Povprečen letni strošek psa

Ko seštejemo vse redne, ponavljajoče se stroške, dobimo jasnejšo sliko o tem, kakšen finančni zalogaj bo izbrani pes. Največji vpliv na strošek ima njihova velikost: večji kot je pes, več hrane potrebuje, višji so veterinarski stroški, večja in dražja je oprema, pogosto tudi storitve.

Da bi si to lažje predstavljali, smo izračunali okvirne letne stroške za malega, srednjega in velikega psa. Vse številke temeljijo na povprečnih slovenskih cenah in vključujejo le redne stroške (torej brez začetne opreme, nakupa psa ali stroškov večjih poškodb).

Čeprav je mogoče preživeti leto z manjšimi stroški, je bolj modro in odgovorno načrtovati višji znesek, kot pa trepetati ob vsaki nepredvideni situaciji. Realno gledano, bo večina skrbnikov sčasoma vsaj enkrat prestopila v zgornjo polovico tega razpona.

Pomembno je vedeti tudi to: stroški niso enakomerni skozi leta. Prvo leto je običajno dražje zaradi začetne opreme ter stroška vzgoje in šolanja. Starejša leta pa lahko prinesejo višje veterinarske stroške, terapije in prilagoditve v vsakdanjem življenju psa.

Koliko nas pes v resnici stane skozi življenje?

Povprečna življenjska doba psa se razlikuje glede na velikost in seveda na pasmo. Manjši psi pogosto živijo dlje, veliki psi krajši čas. Če upoštevamo razpone, ki veljajo za večino pasem, pridemo do ocene celotnega stroška v življenjski dobi psa.

Te številke ne vključujejo enkratnih začetnih stroškov (npr. nakup psa, sterilizacija, transportni boks) ali izrednih situacij (večje operacije, zamenjava avta, bivanje v hotelu za pse, ko potujemo).

Kaj se zgodi, če nismo pripravljeni?

Najlažje je zamižati na eno oko in si reči: “Saj bo šlo.” In včasih res gre. Dokler ne gre več.

Težave se ne pojavijo nujno prvi dan. Pridejo potiho. En mesec zmanjka za kakovostno hrano. Naslednjič se pregled veterinarja zaradi nenehnega praskanja prestavi “na kasneje”. Na koncu pa se znajdemo pred veterinarskim računom, ki si ga ne moremo privoščiti.

Nepripravljenost ima svojo ceno. Ta cena ni vedno izražena v evrih. Lahko je občutek nemoči, ko moramo reči “ne” nujnemu zdravljenju. Lahko je kronična bolečina psa, ker smo terapijo raje preskočili. Lahko je porušen odnos, ker si nismo mogli privoščiti vzgoje ter primerne socializacije. Lahko je selitev, kjer pes ni več dobrodošel, ker zanj ni prostora.

Skrb za psa ne more temeljiti na upanju, da se nič hudega ne bo zgodilo. Pomeni pripravljenost tudi na tisto, kar si najmanj želimo. Pes si zasluži več kot le dobro voljo in topel objem. Zasluži si, da mu stojimo ob strani vedno, ne le takrat, ko (ali če) si to lahko privoščimo.

To niso redki primeri. To je realnost številnih slovenskih gospodinjstev, kjer je ljubezen do psa velika, a finančna zmožnost premajhna.

Ljubezen ni vprašanje. Vprašanje je zmožnost.

Ne, življenja ne moremo gledati skozi številke. In tudi skrbništvo psa ni nekaj, kar bi lahko skrčili na vrstice v Excelu. Ljubezen, ki jo v dom prinese pes, je neprimerljiva.

A v tem svetu ljubezen ni dovolj. Pes ni le srčna odločitev, je tudi praktična. In kot pravi stari rek: najprej štalca, potem pa kravca. Ta modrost nas uči, da mora imeti ljubezen prostor, kamor se lahko varno naseli. Da mora imeti pes poleg naročja tudi posteljo, hrano, veterinarja, igro in oskrbo: danes, jutri in čez deset let.

Če smo to zmožni zagotoviti, potem se bo veselje lahko razcvetelo v polnosti. Takrat bomo lahko uživali v vsaki skupni uri. Takrat bomo lahko brez slabe vesti rekli: Dobrodošel. Doma si.

Če pa v to zgodbo vstopimo brez te osnove, se ljubezen prehitro pomeša z grenčico. In ko pride prvi večji strošek, bomo čutili več tesnobe kot radosti. Nihče si ne želi trepetati pred obiskom veterinarja. Nihče ne želi psu odreči pomoči, ker je finančno neizvedljiva.

Zato si pred velikim “da” zastavimo majhno vprašanje: Ali si ga lahko privoščim?

In če je odgovor iskren da, potem bo vse, kar pride z njim (od blatnih tačk do zvestega pogleda) postalo največji dar.

izdelajte si finančni načrt

Vaše finančne dileme reši dober finančni načrt.
In ne lastna ugibanja ter javni forum.

Prijavite se na posvet

PRVEGA ČASTIMO MI!
Zakaj bi se soočali s finančnimi dilemami sami? Zaupajte našim strokovnjakom in skupaj bomo dosegli najboljše rezultate. Prijavite se na posvet pri svojem osebnem finančnem svetovalcu zdaj!