Gradnja hiše ali nakup stanovanja? Ne za vsako ceno!

Na naš naslov velikokrat prejmemo vprašanja o tem, kako do lastnega stanovanja ali hiše. Pogosto se srečujemo tudi s situacijami, ko bi do lastne nepremičnine želeli ljudje, ki imajo vse prej kot idealne pogoje za to. K Ani Vezovišek, specialistki za financiranje in osebni proračun, pa je pred kratkim prišel par, ki želi zgraditi hišo.

Želita kupiti parcelo, v vrednosti približno 70 tisoč evrov, nato pa bi za gradnjo potrebovala še vsaj 50 tisoč evrov. Ob tem so njuni skupnih mesečni prihodki slabih dva tisoč evrov, upokojitev pa ju čaka že čez 10 oziroma 15 let. Ob tem pa nimata lastnih sredstev, razen stanovanja, ki ga ne želita zastaviti. Njuno vprašanje je bilo, katera banka bi bila primerna za projekt, za katerega želita čim več gotovine.

Ali verjamete v svojo plačilno sposobnost?

Ana Vezovišek jima je pripravila naslednji odgovor. »Če verjameta v svojo plačilno sposobnost in projekt, potem zastavitev res ne bi smela pomeniti težave. Če bosta zastavila stanovanje, bosta cilj zagotovo uresničila, in kar je pomembneje, ceneje bo! Hipoteko z obstoječe nepremičnine pa lahko izbrišeta takoj, ko bo hiša dokončana.«

Kaj se zgodi v primeru, da tega ne naredita? Poiskati bosta morala 100-odstotno financiranje za nakup parcele, ko bosta dobila gradbeno dovoljenje, pa še dodaten kredit za gradnjo. »To pomeni, da bosta imela najmanj dva kredita, če ne celo tri. S tem so povezani višji stroški in slabši pogoji banke, ki si jih zagotovo ne želita.«

Potreben je načrt odplačevanja

A to še ni vse. Pripraviti je treba tudi načrt odplačevanja, še prej pa ugotoviti, kakšen obrok si sploh lahko privoščita. »V prvi vrsti moramo izhajati iz družinskega proračuna, kasneje pa še iz vidika banke in formalne kreditne sposobnosti.«

Ob tem Ana poudarja, da se bo situacija ob izgradnji res lahko spremenila, a je treba živeti tudi do takrat. »Razmisliti morata o tem, ali bosta kasneje nepremičnino oddala ali prodala, na kakšna sredstva lahko računata in podobno. To so zelo pomembne informacije. Vem, da imata trenutno pred očmi projekt in ga želita uresničiti, a morata pred tem razdelati čisto vse pomembne postavke, sicer jima lahko nov kredit zagreni življenje. Preveč takih primerov sem že videla, ko je bila finančna slika na trhlih temeljih in jo je porušil že prvi nepredviden dogodek,« še dodaja izkušena strokovnjakinja.

To pa je le ena od »nepremičninskih« zgodb. Številna vprašanja in odgovore si lahko preberete v najnovejši knjigi Anini finančni recepti, kjer je združenih 44 receptov in 33 resničnih zgodb z rešitvami. Več …