Če do vas prihajajo predlogi o uvedbi programa finančnega wellness za zaposlene, bodisi od zaposlenih bodisi od ponudnikov tovrstnih programov, je morda vaš prvi odziv namrščena obrv, skepsa, sigurno pa hitro zamahnete z roko: “Nimamo časa ali sredstev za to …”
Misli se hitro usmerijo k morebitnim stroškom, dodatnemu delu, in vprašanjem, kot so: “Ali bo to dejansko koristilo mojim zaposlenim?” “Je to samo še ena administrativna obveznost?” Morda se celo sprašujete, ali bodo koristi delodajalcu dovolj velike, da bodo upravičile vse potencialne nevšečnosti.
Zaposleni smo vsi.
Tudi delodajalci.
Na prvi pogled se zdi uvedba programa finančne varnosti za zaposlene kot dodatna postavka na že tako dolgem seznamu nalog vaše kadrovske službe. A dovolite nam, da vam osvetlimo zadevo iz druge perspektive. Verjeli ali ne, koristi so lahko izjemno velike – in to ne samo za vaše zaposlene, ampak tudi za vas, kot delodajalca.
Osnova finančne varnosti zaposlenih je pravična plača
Raziskave, ki jih je izvedla družba Aon, razkrivajo, da bi si veliko zaposlenih želelo več podpore pri upravljanju svojih financ. A preden se poglobimo v to, kako lahko delodajalci konkretno prispevajo k finančnemu zdravju svojih ekip, se moramo vrniti k osnovam: zagotavljanju pravične plače. To je temelj, brez katerega vsi nadaljnji napori ne morejo zares obroditi sadov.
Izkaže pa se, da tudi zaposleni s pravičnimi plačami niso imuni za finančne stiske in doživljajo veliko finančnega stresa.
Kaj v resnici zaposlenim ustvarja finančni stres?
Za mnoge izmed nas je plača nekaj samoumevnega. Posledično pa se doživlja za zadosten (in edini možen) vir zagotavljanja finančne varnosti le finančna stimulacija ali povišica. Vendar je v resnici prispevek delodajalca k finančnemu dobremu počutju zaposlenih mnogo več kot le povišica ali bonus. Finančno dobro počutje obsega širok spekter dejavnikov, ki vplivajo na osebno finančno stanje posameznika.
Ali je program finančne varnosti zaposlenih prava investicija za vaše podjetje?
Raziskave poudarjajo, da so finančne skrbi zaposlenih najbolj pogosto posledica pomanjkanja zavedanja o lastnih financah in nezmožnosti upravljanja proračuna ter načrtovanja za sedanjost in prihodnost, kar pa so dejansko ključni faktorji za finančno zadovoljstvo.
Razlog za finančne stiske torej ni v “prenizki plači.”
Tudi če bi, preobremenjeni s finančnim stresom, radi vidli razlog zgolj tam.
Je povišica res največ, kar lahko delodajalec pokloni zaposlenemu?
Postaja jasno, da je potrebno pristopiti k izboljšanju finančnega zdravja zaposlenih z drugačne perspektive, ne zgolj skozi prizmo (nenehnega) višanja plač. Povedano preprosto: višja plača ne bo odpravila izvora finančnih stisk zaposlenih. Če želimo finančne težave nasloviti pri korenu in doseči dolgotrajen učinek, bo pri zaposlenih potrebno dvigniti nivo finančne pismenosti ter jih opremiti z orodji in znanji za vodenje proračuna ter učinkovitega finančnega načrtovanja.
Višja plača ne bo odpravila izvora finančnih stisk zaposlenih.
Kako naj podjetje razvije strategijo za finančno varstvo zaposlenih?
Osnova seveda ostaja pravična plača. Sedaj smo si le razčistili, da dodatna povišica ni odgovor za razbremenitev zaposlenih finančnih skrbi, ki dokazano povzročajo največ preglavic osebnem in poklicnem življenju. Šele ko je ta osnova postavljena, pa se pojavi pravo vprašanje – kako lahko delodajalec dejansko prispeva k finančnemu varstvu svojih zaposlenih? Kje so meje takšne podpore in kako jo najbolje prilagoditi posameznikovim potrebam? Kako lahko delodajalci realno nudijo finančno podporo, da bo ta dolgoročno najbolj učinkovita?
Je vaše podjetje primerno za uvedbo programa finančne varnosti zaposlenih?
Analiza obstoječega finančnega zdravja zaposlenih
Za gradnjo trdne podlage, ki bo zaposlenim zagotavljala podporo na njihovi finančni poti – od trenutnih potreb do dolgoročnih ciljev – morajo podjetja najprej zbrati in analizirati ključne informacije o trenutnem stanju finančnega zdravja svojih zaposlenih. Ta prvi korak vključuje pregled obstoječih programov za finančno podporo, analizo stroškov, identifikacijo ranljivih skupin zaposlenih in zbiranje podatkov, kot so obremenitve na plače ali obstoječa posojila, krediti in ostale terjatve. Poleg tega je pomembno pridobiti neposredne povratne informacije zaposlenih preko anket in diagnostičnih orodij, ki merijo dobro počutje zaposlenih.
S tem, ko krepimo svojo ekipo,
krepimo tudi svoje podjetje.
Strategija finančne podpore
Na podlagi zbranih podatkov lahko podjetje oblikuje celovito strategijo, ki bo naslovila kratkoročne, srednjeročne in dolgoročne finančne potrebe zaposlenih. Strategija naj vključuje jasno opredeljene taktične ukrepe in akcijski načrt za njihovo implementacijo, pri čemer je ključnega pomena poudariti komunikacijo, preglednost in angažiranost na vseh nivojih podjetja. Prav tako je bistveno, da vodstvo pridobi potrebno usposabljanje za podporo zaposlenim in da se jasno opredelijo ter redno merijo cilji, s čimer se zagotovi uspešnost in trajnostni učinek strategije finančne varnosti zaposlenih.
Zavedati se je treba, da so razmere za vsakega zaposlenega drugačne - odvisno od njegovega poklica, starosti, zakonskega stanu itd.
Program Finančne varnosti zaposlenih kot cilj vsakega zdravega podjetja
Finančno dobro počutje ni le koristno, ampak ključno za celovito finančno varnost zaposlenih, saj prinaša duševni mir in veča notranjo umirjenost ter splošno zadovoljstvo posameznika. Zaposleni, osvobojeni bremen finančnih skrbi, delujejo v manj stresnem okolju, so bolj zdravi, srečni in zavzeti, kar naravno pelje do višje kakovosti njihovega življenja in dela. To je trajnostna paradigma uspeha, kjer blaginja zaposlenih rojeva blaginjo podjetja.
Dober program finančnega zdravja zaposlenih ...
-
... upošteva vse zaposlene.
Vsak zaposleni, ne glede na to, ali je na začetku kariere, sredi ustanavljanja družine ali na poti v zasluženi pokoj, prejme enako raven individualizirane podpore. -
... nudi podporo pri aktualnih finančnih skrbeh ter finančnem načrtovanju prihodnosti.
Obravnava trenutne finančne izzive in pomaga pri načrtovanju prihodnosti. Vključuje pokojninske programe, življenjsko zavarovanje in zavarovanje za primer poklicne invalidnosti, ki zmanjšujejo finančno breme zaposlenih. Poleg tega omogoča dostop do aplikacije s koristnimi finančnimi nasveti, kar je kot bi imeli osebnega finančnega svetovalca vedno pri roki. -
... je dostopen na razumljiv način.
Predstavljen centralno preko digitalne platforme, ki je dostopna kjerkoli preko pametnega telefona, aplikacija združuje enostavnost uporabe z zagotovljeno varnostjo in zasebnostjo. -
… spodbuja odprte pogovore o financah.
Pomaga pri premagovanju stigme, povezane s finančnimi težavami, in spodbuja zaposlene k pravočasnemu iskanju pomoči. Poudarek je na obveščanju zaposlenih o razpoložljivih programih in svetovanju, ki so na voljo zaposlenemu.
Finančni wellness v podjetjih je več kot trend
Finančni wellness ni zgolj še ena “modna muha” upravljanja človeških virov; postaja ključna komponenta vsakega podjetja, ki teži k trajnostni rasti. Ne gre zgolj za investicijo v zadovoljstvo zaposlenih, temveč za strateški pristop, ki zagotavlja, da se vsak član ekipe počuti cenjenega in finančno varnega ter opolnomočenega, da svojo finančno zdravje še dodatno krepi.
S tem ne samo izboljšamo zgolj delovno okolje, ampak tudi kreiramo kulturo, ki spodbuja zaposlene h gradnji in vzdrževanju lastne finančne stabilnosti. Vlaganje v finančno dobro počutje zaposlenih je tako postalo nujno za podjetja, ki si prizadevajo za dolgoročno uspešnost in odličnost na vseh ravneh.
Postanite premium zaposlovalec!
preobrazi zaposlene v finančno opolnomočene posameznike in izboljšuje dolgoročno finančno sliko in zdravje zaposlenih ter podjetja.
Kdor deli, znanje podari.
ZADNJI PRISPEVKI
- Finančna vzgoja otrok
- Zmagovalna ekipa – naključje ali strategija?
- Kapitalski trgi – analiza avgust 2024: Kapitalski trgi v pričakovanju začetka zniževanja obrestnih mer ameriške centralne bank FED
- E-priročnik: 7 korakov do varnega nakupa nepremičnine
- Malo denarja, malo muzike ali “denar skozi melodije slovenske glasbe”